Советы адвокатов

Чи можна відмовитись від дачі показань у кримінальному провадженні?

Криминальный процесс

Якщо Ви стали очевидцем події або дізналися про дані, які в майбутньому можуть «зацікавити» слідчих, то цілком можливо, що Вас викличуть для допиту у статусі свідка. З огляду на це, корисно буде знати, які відомості Ви можете залишити в таємниці і не повідомляти слідству без негативних для себе наслідків.

Так, Ви маєте право відмовитися від дачі показань у випадках, коли:

Инструкция:

  • 1
    Вам не роз’яснили право на правову допомогу адвоката (п. 2 ч. 1 ст. 66 КПК, ст. 59 Конституції України). Під час давання показань Ви маєте право користуватися допомогою адвоката без будь-яких обмежень. Ваша відмова від такої допомоги має бути добровільною і усвідомленою, тобто, якщо слідчий до проведення допиту не пояснив Вам, що ви маєте право на адвоката, то допит буде визнаний судом недопустимим доказом, тому що така відмова була не усвідомленою.
  • 2
    Ваші показання можуть стати підставою для підозри чи обвинувачення у вчиненні Вами, членами Вашої сім’ї чи близькими родичами кримінального правопорушення (п. 3 ч. 1 ст. 66 КПК). Тобто, як говорять поліцейські у блокбастерах: «Вы имеете право хранить молчание; всё, что Вы скажете, может и будет использовано против Вас в суде»; нашою мовою – Ви маєте право не свідчити проти себе. Тому уважно слідкуйте за тим, що Ви будете казати (а краще залучіть для цього професіонального адвоката).
  • 3
    Ви є членом сім’ї або близьким родичем підозрюваного чи обвинуваченого (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат чи сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, усиновлювач, усиновлений, опікун, піклувальник, особа, яка перебуває під опікою чи піклуванням, а також особи, які перебувають у фактичному шлюбі) (ч. 1 ст. 63 Конституції, п. 1 ч. 1 ст. 3, ст. 18 КПК).
  • 4
    Ви маєте право дипломатичної недоторканості або працюєте у дипломатичному представництві (для цього потрібна згода представника дипломатичної установи) (ч. 4 ст. 65 КПК).
  • 5
    Слідчий, прокурор, суд, слідчий суддя зобов’язані у доступній формі розповісти Вам про Ваші права, у тому числі про право відмовитися від дачі показань у вищеперерахованих випадках.
  • 6
    Якщо Ви є «носієм цінної інформації» для слідчого, то перш за все він наголосить на кримінальній відповідальності свідка за відмову від дачі показань або за дачу завідомо неправдивих показань (ч. 1 ст. 67 КПК). Але потрібно пам’ятати, що кожному обов’язку кореспондується право, і на практиці обсяг прав набагато ширший і вище нами з’ясований.

Важно!

Якщо допит було проведено слідчим із порушенням Ваших прав, то така процесуальна дія буде визнана судом недопустимим доказом у порядку п.п. 3, 4 ч. 2 ст. 87 КПК. Дана концепція була визначена у рішеннях Європейського суду з прав людини («Гефген проти Німеччини», «Яременко проти України», «Луценко проти України) та має назву «плоди отруйного дерева». Тобто, якщо все ж таки під час допиту Ви повідомили таку інформацію, яка може стати підставою для переведення Вас у статус «підозрюваного», проте не були повідомлені про, наприклад, Ваше право на захисника або не свідчити проти себе, то цей допит буде «плодом отруйного дерева» (де «плід» - ваші показання, «дерево» - обвинувачення слідчого, а «отрута» - порушення Ваших прав). Слід зазначити, що Конституційний суд України також стоїть на позиції, що право на захист є одним із основоположних загальних прав людини, а тому має забезпечуватись державою і її органами; відмова посадових осіб слідчих органів проводити процесуальні дії зі свідком у присутності його адвоката та у наданні правової допомоги під час дачі пояснень – не допускається (рішення КСУ від 30 вересня 2009 року N 23-рп/2009).

Совет:

При оформленні протоколу процесуальної дії, слідчі можуть вказати на Ваші права у самому тексті протоколу (в тому числі протокол може містити відмову від правової допомоги), тому, ставлячи свій підпис, уважно перечитуйте написане. У разі, якщо Вам щось незрозуміло, запитайте у слідчого роз’яснення. Не згодні з протоколом допиту? Заявіть клопотання про внесення до нього змін, доповнень чи зауважень, або зробіть це власноручно (п. 7 ч. 1 ст. 66 КПК).

Законодательная база:

Расскажи друзьям:

Спросите эксперта:

Не получили ответ на свой вопрос? Спросите нашего эксперта:
Помог совет?
2

У Вас есть еще вопросы?
Задайте их и получите мгновенный ответ.